Puijo kohtaa Pölkyn Siilinjärvellä
1.10.2025
Aika ja paikka: 3.10.2025 18:30 Ahmon koulu, Siilinjärvi
Edeltävät ottelut: Puijolle ottelu on jo kauden kolmas. Kauden avauksessa LP Kangasala kaatui kotiottelussa 3-0, ja vieraissa hallitseva mestari antoi OrPolle yhden erävoiton. Pölkky Kuusamo on puolestaan pelannut yhden liigaottelun; kotimatsissa Pihtiputaan LiigaPloki kaatui 3-0.
Edeltävät kohtaamiset: Viime kevään välieräsarjaa ei kannata enää muistella, sillä joukkueet ovat uusiutuneet. Puijo kävi pelaamassa kaksi nelieräiseksi sovittua harjoitusottelua Kuusamossa, joiden lopputulos erien suhteen oli yhtenevä: Ensin kolme erää Pölkylle, sitten yksi Puijolle.
Lähtökohdat: Kaksi viime vuosina mainiosti menestynyttä joukkuetta mittelöivät ja molemmat haluavat paitsi taistella voitosta, myös saada selville voimasuhteita. Harjoitusotteluille ei kannattane antaa liikaa arvoa, sillä todellinen kuntopuntari on kohtaaminen Siilinjärvellä. Perjantain ottelu tuo varmasti esille akuuteimpia kehityskohteita molempien pelistä, eikä olisi lainkaan yllättävää nähdä taktisia muutoksia erien välillä. Vastaanoton onnistuminen saattaa nousta avainasemaan, sillä molemmilta löytyy torjuntavoimaa ja hyökkäyksen tulitehoa.
Päävalmentaja Pekka Seppänen: ”Pölkkyä vastaan pitää olla tarkkana etenkin vastaanotossa ja torjunnassa! Andrea Carasin johtama joukko on ehdottomasti laadukas, ja odotan mielenkiinnolla kohtaamista ”puolueettomalla” maaperällä Siilinjärvellä. Taitaa olla Puijo Wolleyn ensimmäinen matsi siellä, eli kannattaa lähteä katsomaan kovien kohtaamista. Mölyä mökkiin!”
Seuraa heitä: Ella Peltomaa on ottanut paikkansa Puijon keskikentällä ennakkoluulottomasti! Aika ajoin ”Peltsi” on suorastaan dominoinut verkolla, eikä vastustajan hyökkäys ole löytänyt tietään Puijon kenttään. Kannatttaa seurata myös Peltomaan hyökkäyspelaamista. Verkon toiselta puolelta löytyy Nelly Kinnunen. Hänen tiensä Pölkkyyn on käynyt Kuortaneen, LiigaPlokin ja Lentiskerhon kautta, eli kannukset on hankittu. Saapa nähdä paljonko passari Annie Cooke antaa hyökkäysvastuuta keskarilleen.
Otteluisäntänä toimii Siilinjärven kunta, joka Puijo Wolleyn kanssa toivottaa tervetulleeksi katsomaan kärkitason lentistä!
